Przebarwienia na twarzy to częsty problem kobiet, które przesadziły z opalaniem lub nie zadbały o ochronę przed słońcem.  Domowe sposoby na przebarwienia były kiedyś jedynym ratunkiem, na szczęście dziś naprzeciw tym problemom wychodzi nowoczesna kosmetologia. Dlaczego na skórze powstają plamy? Jak usunąć przebarwienia z twarzy? Które zabiegi na przebarwienia są skuteczne? Sekrety skutecznego usuwania przebarwień zdradzi Elżbieta Czajkowska, doświadczony kosmetolog Studio Sante. 

Pani Elżbieto, jak to jest z tym słońcem? Wakacyjna opalenizna wygląda ładnie, witamina D3, która wytwarza się w skórze pod wpływem promieniowania UV jest niezbędna dla urody, dobrego samopoczucia i funkcjonowania wielu narządów. Więc opalać się czy nie? I co, jeśli pojawią się przebarwienia posłoneczne?

Wszystko – nawet opalanie – należy robić z głową! Czym jest ładna opalenizna? Większość osób powie, że to równomierny, opalizujący, brązowy odcień skóry, i z tym się zgodzę. Nie uzyskamy jej, leżąc na słońcu godzinami. Gdy ciało jest wystawione na działanie słońca, organizm wytwarza melaninę – brązowy barwnik. Po co? By CHRONIĆ skórę, by stworzyć naturalny filtr przed promieniowaniem UV. Jednocześnie przez pierwsze 30 minut opalania, organizm intensywnie syntetyzuje witaminę D3.  To, co dzieje się potem, to już tylko smażenie się na słońcu i konieczne jest stosowanie kremów z filtrem. Opalanie się na czerwono, pieczenie skóry po opalaniu czy schodzenie jej płatami to znak, że już doszło do fotouszkodzeń skóry, które są przyczyną zmarszczek, odwodnienia i starzenia się skóry.

Dowiedz się więcej o bezpiecznym opalaniu

A co z tymi przebarwieniami? Czy to również są fotouszkodzenia?

Przebarwienia, czyli plamy pigmentacyjne, wynikają z zaburzeń w produkcji melaniny lub z jej większego nagromadzenia w jednym miejscu. Przyczyny przebarwień wiąże się również ze zmianami hormonalnymi. Ciąża, antykoncepcja, choroby endokrynologiczne, inne problemy hormonalne, ale też leki fotouczulające plus opalanie to prosta droga do przebarwień na twarzy, szyi czy dekolcie.

Czyli tam, gdzie najbardziej rzucają się w oczy i wyglądają najmniej estetycznie? Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Niestety tak. A dlaczego tam powstają? Bo skóra właśnie tam jest najdelikatniejsza i potrzebuje najbardziej intensywnej ochrony i dogłębnego nawilżenia. Stąd też ważna jest również pielęgnacja po opalaniu, czyli chłodzenie oraz nawilżanie skóry.

Usuwanie przebarwień na twarzy – czy to trudne?

Dla wytrwałych polecałabym domowe zabiegi wybielające i likwidujące przebarwienia skóry, np. maseczkę wybielającą z ogórka. Ale jeśli interesuje nas szybkie i skuteczne usuwanie przebarwień, zalecam wizytę u kosmetologa. Także dlatego, że może on zauważyć nieprawidłowości w przebarwieniach i zalecić wizytę u dermatologa, celem wykluczenia zmiany nowotworowej. Natomiast jeśli chodzi o usuwanie „bezpiecznych” plam na twarzy czy dekolcie, kosmetologia ma w ofercie różnego typu skuteczne zabiegi na przebarwienia.

Jakie zabiegi na przebarwienia może Pani polecić?

Najlepsze zabiegi na przebarwienia skóry mają zabiegi, w których wykorzystuje się skoncentrowaną witaminę C, np. Yonelle Witamica C Forte i Yonelle Active Energy Vit. C Forte z mezoterapią mikroigłowa na twarz, szyję i dekolt. Oprócz tego, że znakomicie regenerują i zapewniają efekt rozświetlenia skóry, mają właściwości wyrównywania kolorytu, rozjaśniają piegi i plamy pigmentacyjne. Witamina C zwalcza wolne rodniki, których większa ilość pojawia się po nadmiernym opalaniu, także w solarium. Bardzo dobrym zabiegiem na przebarwienia po opalaniu jest Bloomea , nieinwazyjny resurfacing skóry. Urządzenie łączy trzy technologie: makroeksfoliację (czyli złuszczanie), działanie mikroprądów i luminoterapię. Głębokość złuszczania naskórka możemy dobrać w zależności od tego, jak głęboko jest usytuowana plama pigmentacyjna. Mikroprądy, które podgrzewają włókna kolagenowe w skórze właściwej, uruchamiają efekt tzw. wtórnej keratynizacji naskórka, czyli skracają czas mnożenia się komórek z 28 do 7 dni. Przy okazji Bloomea zapewnia efekt liftingu skóry! Podczas zabiegu na skórę oddziałujemy również światłem podczerwonym o długości fali 633 nm (to właśnie luminoterapia), które również przyśpiesza powstawanie nowego kolagenu i elastyny. Dobrze wykonane zabiegi Bloomea mogą przynieść efekt porównywalny z laserowym usuwaniem przebarwień czy laserowym liftingiem skóry. I nie powinno to dziwić, bo zanim urządzenie trafiło do kosmetologii estetycznej, było stosowane przez francuskich chirurgów plastycznych przez 10 lat.

 

Jak wybrać zabieg dla siebie?

Usuwamy przebarwienia po lecie różnymi metodami w zależności od rodzajów plam pigmentacyjnych, ich głębokości, indywidualnych cech i potrzeb skóry. Zapraszam do Studio Sante na konsultację, dobierzemy skuteczny zabieg na przebarwienia.

Dziękuję za rozmowę!
Ewa Rot-Buga

 

*

Usuwanie przebarwień po lecie, Warszawa, Studio Sante zaprasza!

Usuwanie przebarwień w Warszawie, SPA Studio Sante, Jagiellońska 55A

Przebarwienia na twarzy, usuwanie, Warszawa, Studio Santa poleca się!