Masaż sportowy polecamy osobom uprawiającym sport rekreacyjnie i profesjonalnie. Pozwala utrzymać mięśnie w mistrzowskiej formie! Przygotowuje mięśnie do zwiększonego wysiłku, wzmacnia i uelastycznia tkankę chrzęstną oraz poprawia gęstość kości, przez co przeciwdziała kontuzjom. A po treningu? Pozwala szybciej pozbyć się powysiłkowej bolesności mięśni. Przynosi ulgę dla spiętych mięśni i blokad w ciele. Niweluje skutki przetrenowania i zmęczenia. Zapewnia wsparcie dla regeneracji mięśni i całego organizmu w trakcie trwania cyklu treningowego oraz po intensywnym wysiłku. Pozwala szybciej wrócić do sprawności po urazach, wzmacniając siłę i masę mięśni, które uległy uszkodzeniu. Masaż sportowy to nieodłączna część programu treningowego i odnowy biologicznej sportowca. Zwyżka formy, lepsza kondycja, mniej kontuzji – to efekty, które zapewnia masaż sportowy. SPA Studio Sante oferuje różne rodzaju masażu sportowego: kondycyjny, treningowy i regeneracyjny – nasi terapeuci pomogą dobrać najodpowiedniejszą dla Ciebie ofertę.
Co to jest masaż sportowy?
Masaż sportowy charakteryzuje się nieco większą intensywnością i siłą nacisku niż masaż klasyczny. Zawiera elementy masażu izometrycznego, wzmacniającego osłabione obszary i zwiększającego siłę mięśni. Masaż sportowy jest wskazany dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ przygotowuje mięśnie i układ kostny na intensywny wysiłek, oraz jest niezastąpiony w ich regeneracji jako część odnowy biologicznej.
Masaż sportowy – rodzaje
Masaż sportowy można wykonywać w różnych etapach cyklu treningowego i dla różnych celów. W Studio Sante SPA masaż sportowy i jego rodzaj dobieramy, uwzględniając oczekiwania i cele klienta oraz jego predyspozycje: uprawianą dyscyplinę, etap treningu, wiek, płeć, masę ciała.
Masaż kondycyjny (masaż sportowy podtrzymujący, masaż podtrzymująco-kondycyjny)
Jest wykonywany w okresie roztrenowania, w czasie przerw pomiędzy startami w zawodach, na początku sezonu lub po sezonie. Cel takiego masażu to utrzymać w formie układ ruchu, układ krążenia i układ nerwowy. Masaż sportowy kondycyjny pozwala podtrzymać sprawność właściwą okresowi intensywnych treningów poprzez efekt natlenienia i detoksykacji organizmu. Masażysta stosuje wszystkie techniki masażu klasycznego, co czyni ten masaż najdelikatniejszym z masaży sportowych. Zalecana częstotliwość zabiegów: co dwa dni lub codziennie.
Masaż sportowy treningowy
Jest wykonywany w dowolnym momencie w cyklu treningowym, kilka godzin po treningu. Cel takiego masażu to zwiększenie możliwości organizmu i utrzymanie go w wysokiej formie do zawodów. Najważniejsze techniki masażu treningowego to rozcieranie i ugniatanie. Choć jego intensywność może różnić się w zależności od dyscypliny i indywidualnych predyspozycji sportowca, zalicza się go do intensywnych i mniej komfortowych niż masaż sportowy podtrzymujący.
Masaż regeneracyjny (masaż sportowy powysiłkowy, masaż restytucyjny)
Jest wykonywany bezpośrednio po wysiłku fizycznym do około 1-2 godzin po wysiłku, oraz w przerwie między startami. Cel takiego masażu to przywrócić organizm do stanu sprzed wysiłku. Masaż sportowy powysiłkowy pozwala na dużo szybszą odnowę niż bierny odpoczynek. Masażysta stosuje głównie ugniatanie i rozcieranie, zwracając szczególną uwagę na obszary ciała domagające się regeneracji.
Masaż sportowy – efekty:
- przyśpiesza regenerację mięśni
- wzmacnia mięśnie i zwiększa ich siłę
- poprawia ukrwienie, natlenienie i detoksykację
- przeciwdziała przetrenowaniu
- niweluje zmęczenie
- redukuje napięcia i blokady
- zwiększa możliwości wysiłkowe
- relaksuje i wspomaga odnowę biologiczną