Przebarwienia skóry czyli ciemniejsze plamy na skórze spędzają sen z powiek wielu kobietom. Przyczyny przebarwień – ciąża, fotouszkodzenia skóry, trądzik, zaburzenia hormonalne są różne, ale nieestetyczny efekt ten sam. Jak pozbyć się przebarwień skóry? Jak usunąć przebarwienia na zawsze? Czy domowe sposoby na przebarwienia mogą pomóc czy potrzebny jest zabieg kosmetyczny? Poznaj opinię eksperta – Elżbiety Czajkowskiej, która jest doświadczonym kosmetologiem w Studio Sante i pomogła już wielu paniom usunąć przebarwienia z twarzy.

 

Pani Elżbieto, czy przebarwienia to wyrok?

Przebarwienia skóry to faktycznie zmora wielu kobiet w różnym wieku. Dobra wiadomość jest jednak taka, że istnieją skuteczne sposoby na przebarwienia, które pozwalają skutecznie je usuwać lub w znacznym stopniu niwelować.

Co to są przebarwienia?

Przebarwienia to ciemniejsze plamy na skórze (mogą być brązowe, rudawe, żółtawe) powstające w miejscach, gdzie zgromadziło się zbyt wiele melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Rodzaje przebarwień są różne – mogą mieć postać plam o nieregularnym kształcie czy piegów. Większość jest defektem kosmetycznym, ale w przypadku niektórych zmian warto zachować ostrożność i przeprowadzić badanie histopatologiczne celem wykluczenia zmiany nowotworowej.

Co trzecia kobieta uskarża się na plamy na twarzy – jakie są ich przyczyny?

Jedną z przyczyn powstawania przebarwień z nich są zmiany hormonalne zachodzące, czy to pod wpływem ciąży (np. ostuda), czy terapii hormonalnej czy zaburzeń. Czasami do powstania plam na skórze może przyczynić się także antykoncepcja hormonalna. Przebarwienia mogą pojawić się także w okresie pokwitania – w każdym z tych przypadków jest wspólny mianownik, czyli hormony. Druga grupa czynników to wszelkiego typu stany zapalne skóry, np. wywołane przez ostrą fazę trądziku młodzieńczego czy przewlekły nieleczony trądzik. Przebarwienia po trądziku mają najczęściej postać czerwonych czy brązowych plam. Są one zlokalizowane stosunkowo płytko, ale jeśli cera jest zaniedbana, wyglądają bardzo nieestetycznie. Trzecia grupa przebarwień wiąże się z fotouszkodzeniami skóry, czyli poddaniu jej nadmiernemu działaniu słońca. Przebarwienia po słońcu to często niechciana pamiątka z wakacji, gdy przesadziliśmy z opalaniem. Czasem dochodzi do tego przyjmowanie leków fotouczulających i wtedy problem jest poważniejszy.

Ale można usunąć przebarwienia, prawda? Czy poleca Pani jakieś domowe sposoby na przebarwienia?

W przypadku niewielkich przebarwień, zlokalizowanych w zewnętrznej warstwie naskórka, mogą pomóc okłady z aloesu i ogórka. Kiedyś nasze babcie stosowały także maseczki z pokrojonych w talarki surowych ziemniaków. Wśród domowych zabiegów na przebarwienia popularne są także te z zastosowaniem soku z cytryny, dzięki któremu plamy mogą stać się mniej widoczne. Możemy zatem spróbować domowych sposobów, ale jako kosmetolog polecam jednak profesjonalne zabiegi.

Dlaczego? Czyżby babcine sposoby nie były skuteczne?

Nie o to chodzi, czasem mogą być skuteczne. Musimy jednak odpowiednio dobrać składniki aktywne do rodzaju przebarwień i nie chodzi tylko o skuteczność, ale o bezpieczeństwo i nie pogorszenie stanu skóry. Nie mówię już o narastającej frustracji, gdy domowe zabiegi nie pomagają. Przede wszystkim kosmetolog musi ocenić, w której warstwie skóry zlokalizowane są przebarwienia, poznać historię ich powstania, dowiedzieć się, czy kobieta przyjmuje jakieś leki. Dopiero mając tę wiedzę może dobrać bezpieczny zabieg, który przyniesie odpowiednie rezultaty. Podam przykład – w trakcie ciąży i zaraz po ciąży nie są wskazane zabiegi z kwasami i retinolem, np. Retix C – skądinąd bardzo dobry na przebarwienia, ale niewskazany w czasie ciąży.

Dlaczego zabiegi z witaminą C są polecane na przebarwienia?

Sekretem ich wysokiej skuteczności jest właśnie wysoka zawartość witaminy C, która ma także działanie antyoksydacyjne. Zabieg taki jak Retix C stymuluje procesy odnowy skóry, czyli wytwarzanie nowych komórek skóry. Oddziałując na przebarwienia, zmniejszają ich widoczność, rozjaśniają plamy pigmentacyjne, ujednolicają koloryt. Podobnie działają zabiegi Yonelle witamina C forte czy Active Energy Vit. C Forte , które odżywiają skórę, wyrównują koloryt i rozjaśniają cerę. Zabiegi te warto łączyć z mezoterapią mikroigłową . Pokonujemy wtedy barierę naskórkową i sprawiamy, że aktywna witamina C dociera głębiej, więc efekty  są jeszcze lepsze.

A co z cerą naczynkową i czerwonymi plamami?

To trochę inny przypadek – czerwone plamy, nabierające zwłaszcza wyrazistości w chwilach stresu czy wysiłku fizycznego, są efektem pękających naczynek krwionośnych. Domowe sposoby nie zdadzą się tu na nic, możemy natomiast wybrać zabieg Yonelle Contra Redness, który obkurcza i regeneruje naczynka. W przypadku dużych zmian polecane jest także zamykanie naczynek, które powinien wykonać doświadczony kosmetolog. Dobrze przeprowadzony zabieg laserowego zamykania naczynek powinien przynieść trwałe rezultaty.

Jak zapobiegać przebarwieniom? Czy możemy coś zrobić?

Trzeba być czujnym – zawsze, gdy w naszym organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Zawsze, gdy przyjmujemy leki, zwłaszcza fotouczulające. Nie należy w takich przypadkach opalać się, także w solarium. Aby zapobiec powstawaniu przebarwień, nie należy robić sobie zabiegów z laserem, np. depilacji laserowej, jeśli w okresie dwóch tygodni wstecz przyjmowaliśmy leki: antybiotyki, witaminę C czy inne. Gdy mamy trądzik, lepiej pójść do dermatologa, który zaleci leczenie niż męczyć się, stosując średnio skuteczne kosmetyki z drogerii – chodzi o to, żeby nie doprowadzić do ostrej fazy, od której tylko krok do przebarwień i blizn potrądzikowych.

A gdy już mamy przebarwienia? Co robić?

Zapraszam na konsultację do Studio Sante – postaramy się ocenić stan skóry i dobrać odpowiednie zabiegi (czasem może być potrzebna seria zabiegów), by poprawić stan skóry i skutecznie usunąć przebarwienia.

Rozmawiała: Ewa Rot-Buga

 

*

Zabiegi na przebarwienia, Warszawa, SPA Studio Sante zaprasza!

Plamy na twarzy, jak usunąć? Studio Sante – zabiegi w witaminą C – to rozwiązanie!

Przebarwienia na twarzy, usuwanie, Studio Sante Warszawa SPA

Zabiegi Yonelle z witaminą C na przebarwienia, gabinet kosmetyczny SPA Studio Sante