Słońce to energia życia! Budzi w nas radość, wyzwala chęć do działania, doładowuje pozytywną energią! Kochamy słońce za piękną opaleniznę i dobry nastrój, ale ono daje nam coś jeszcze! To właśnie promienie słoneczne aktywują w skórze produkcję witaminy D3, gwarantującą doskonałe zdrowie. Czy wiesz, że witamina D3 ma działanie odmładzające i przeciwnowotworowe, wpływa na poziom cholesterolu, przeciwdziała chorobom autoimmunologicznym? Korzystaj więc ze słońca, a gdy go brakuje – z helioterapii w Studio Sante Uzdrowisku Miejskim!

 

Skąd się bierze witamina D3?

Witamina D3 powstaje pod wpływem energii słonecznej z czystego cholesterolu zmagazynowanego w skórze. To spontaniczna reakcja fotochemiczna, zależna od tego, czy cząsteczki cholesterolu znajdują się w skórze, i czy dotrze do nich odpowiednia ilość światła. Aby proces zaszedł, konieczna jest ok. 10-30 minutowa ekspozycja na słońce bez filtra UVB lub skorzystanie z lamp emitujących światło o odpowiedniej długości fali.

 

Witamina D3 – właściwości i działanie

Witamina D3 reguluje około 200 różnych reakcji biologicznych, a jej niedobory skutkują wieloma dolegliwościami i chorobami. Jak to możliwe? Odkryto, że w każdej komórce ludzkiego ciała jest zlokalizowany tzw. receptor witaminy D3, który – pobudzany przez nią – uruchamia dalsze procesy biochemiczne w pojedynczych komórkach i całym organizmie. Jej niedobór blokuje te procesy, wywołując całą masę chorób. Działa to w obie strony i dlatego dostarczenie organizmowi witaminy D3 może zaskakująco poprawić stan zdrowia!

 

Poziom witaminy D3 a wysoki cholesterol

Zdaniem dr Mirosława Masteja, być może już wkrótce nowe badania doprowadzą do zmiany zaleceń z „Unikaj słońca” na „Korzystaj ze słońca”, jeśli chcesz obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko zawału serca! Naukowcy uważają, że przekształcanie cholesterolu w witaminę D3 jest naturalnym sposobem organizmu na pozbywanie się jego nadwyżki z organizmu. Ponadto, im więcej witaminy D3 powstaje w skórze, tym więcej organizm wytarza cząsteczek HDL – tzw. dobrego cholesterolu, koniecznego dla zachowania zdrowia.

 

Witamina D3 – nowe badania

Witamina D3 reguluje działanie układu immunologicznego i zapobiega jego patologiom. Dr Mastej przekonuje, że jej niedobory mogą powodować choroby autoimmunologiczne, takie jak: choroba Hashimoto, stwardnienie rozsianie, choroby reumatyczne, toczeń, alergie, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, bielactwo czy astma. Witamina D3 reguluje także umieranie starych i uszkodzonych komórek, w tym komórek nowotworowych, wykazując działanie odmładzające i przeciwnowotworowe.

 

Jak skutecznie podnieść poziom witaminy D3?

Aby zwiększyć poziom witaminy D3, korzystaj ze słońca bez kremów z filtrem UVB przez ok. pół godziny dziennie. Dr Mastej podkreśla, że w Polsce najskuteczniejsza synteza witaminy D3 odbywa się od 10 marca do 15 października, gdy kąt padania promieni słonecznych wynosi powyżej 30º – na płaskim terenie w godzinach 11.00-15.00, a stokach górskich – kilka godzin wcześniej i później. Najlepszym miejscem do helioterapii w Polsce jest stok Gubałówki w Zakopanem, mający idealne nachylenie. Korzystaj także z helioterapii sztucznej w Studio Sante – nasze lampy na Słonecznej Łące https://www.studiosante.pl/project/sloneczna-laka/ emitują promieniowanie o fali ok. 297 nanometrów, umożliwiając wytworzenie niezbędnej dziennej dawki witaminy D3. Pamiętaj, że opalanie dłuższe niż 20 minut nie spowoduje wytworzenia witaminy D3 na zapas – jej nadwyżki przekształcają się w inne związki chemiczne.

 

Witamina D3 – optymalny wsparcie zdrowia

Dowiedz się więcej: Mirosław Mastej*, Królowa D3. Witamina czy nie witamina? Oto jest pytanie, źródło: >>> KLIKNIJ <<< (13.07.2016)

*Mirosław Mastej jest doktorem nauk medycznych. Bada wpływ diety i środowiska na stan zdrowia. Zajmuje się immunologią, lipidologią, alergologią. Jest orędownikiem zdrowego odżywiania.