Terapia powięziowa lub terapia mięśniowo-powięziowa to skuteczna i nowoczesna forma rehabilitacji, polegająca na świadomej pracy z ciałem. Opiera się na koncepcji taśm mięśniowo-powięziowych, wypracowanej przez amerykańskiego fizjoterapeutę Toma Myersa. Jest skuteczna w walce z bólem mięśni, stawów, kręgosłupa, a nawet bólu głowy wynikających z niewłaściwych wzorców ruchowych.
 

Czym jest powięź?

Powięź to rodzaj tkanki łącznej, otaczającej siecią wszystkie struktury w ludzkim ciele. Składa się z mocno splecionych ze sobą włókien kolagenowych i niczym cienka sieć otacza mięśnie, nerwy i narządy. Powięź nadaje kształt ciału, odpowiada za stabilizację oraz ruch. Dzięki temu stanowi nasz największy narząd sensoryczny, koordynujący postawę oraz zręczną ruchomość. Niestety – poprzez złe nawyki ruchowe, złą postawę ciała, siedzący tryb życia, przeciążenia i obciążenia – powięzi mogą stać się źródłem bólu w naszym ciele. Co ciekawe – uszkodzenie lub zapalenie powięzi w jednym miejscu może prowadzić do napięcia i bólu w innym, nawet bardzo odległym miejscu ciała.

 

Terapia powięziowo-mięśniowa

Terapia mięsniowo powięziowa traktuje ciało człowieka jako całość i pozwala zdiagnozować przyczynę problemu, a następnie wypracować właściwe nawyki ruchowe. Specjalista na podstawie wywiadu i badania ciała ocenia nasz tryb życia, wzorce ruchowe oraz wynikające stąd problemy. Następnie ustalany jest cel terapii – zmiana nawyków ruchowych, pozbycie się bólu czy poprawienie ruchomości ciała. Za każdym razem dobierana jest inna forma terapii, zgodnie z zapotrzebowaniem pacjenta, np.:

  • techniki manualne czyli masaż i ucisk konkretnych części ciała
  • automasaż polegający na rozluźnianiu i relaksacji powięzi
  • specjalnie dobrany trening powięziowy złożony z płynnych i dynamicznych ćwiczeń
  • stretching powięziowy, polegający na rozciąganiu partii powięzi

Terapia powięziowa jest z powodzeniem stosowana w przypadku wystąpienia następujących dolegliwości:

  • ból kręgosłupa i choroby dyskowe
  • bóle kończyn niewiadomego pochodzenia
  • bóle napięciowe lub wynikające ze sztywności mięśni
  • rwa kulszowa
  • migreny
  • drętwienia kończyn lub obrzęk kończyn
  • stany pourazowe
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu, zaparcia lub bóle miesiączkowe
  • ograniczenie ruchomości stawów

Jest także bezpieczna dla kobiet w ciąży w II i III trymestrze, a także w okresie połogu.
 

Terapia powięziowa – efekty

Masaż powięzi może być wykonywany zarówno w stanie ostrym, jak i przewlekłym bólu. Opiera się na koncepcji połączenia różnych części ciała powięziami i mięśniami, które tworzą tak zwane taśmy mięśniowe-powięziowe. Kiedy ulegną one przeciążeniom lub uszkodzeniom, terapia mięśniowo-powięziowa ma za zadanie przywrócenie mobilności oraz elastyczności w problematycznych miejscach. Dodatkowo terapia ma również psychologiczną wartość. Biorąc pod uwagę, że emocje (złość, gniew, lęk) „zapisują się” i „osadzają” w mięśniach, terapia powięziowa potrafi uwolnić nagromadzone emocje i traumy oraz wywrzeć pozytywny psychologiczny efekt. Zmiany w układzie ruchu, zmiana sylwetki również wpływają na psychikę. Dlatego ta metoda terapeutyczna cieszy się coraz większym powodzeniem. Poza tym, co najważniejsze terapia mięśniowo-powięziowa nie tylko skutecznie niweluje objawy, ale przede wszystkim likwiduje przyczyny.

Jeśli cierpisz na ból kręgosłupa, bóle mięśni lub inne wymienione w tym artykule dolegliwości,  nie czekaj, aż samo przejdzie. Zapisz się do profesjonalisty na terapię powięziowo-mięśniową – kliknij tutaj: LINK.